Przekąski teologiczne. #2 New Age – mechanizmy manipulacji

New Age

Drugi odcinek Przekąsek Teologicznych dedykowany jest różnym odmianom New Agu i zawartym w nich mechanizmom psychmanipulacji.


Przekąski teologiczne. #2 New Age –


Jest to cykl wykładów udowadniających, że psychologia nie jest nauką, tylko filozofią z pewną paranaukową nadbudówką, poruszającą się w ramach nurtu filozoficzno-społecznego zwanego potocznie New Agem. Prawda ta jest szokująca, ale może warto się jednak nad nią pochylić… W tej konferencji opisuję wiele odmian New Agu i zawarte w nich mechanizmy psychomanipulacji. I chociaż nagrałam tą konferencję w 2013 roku, i wiele z opisanych tutaj przejawów New Agu jest już właściwie nieaktywnych, to jednak te same mechanizmy można odkryć w wielu nowych podstępach złego ducha, w tym w PSYCHOLOGII. Cały cykl liczy ponad 3 godziny.

Psychologia jest jedną z wielu odmian New Agu.

Dlaczego zajmowałam się New Agem?

Jest z tym nagraniem związana pewna historia. Był taki czas, że prowadziłam księgarnię internetową, miałam wtedy dosyć duży dział z zakresu „Zagrożenia duchowe” – w zasadzie wszystkie pozycje, które wtedy były na rynku.

Główną misją ZnakuPustyni.pl było sprzedawanie literatury z zakresu pogłębionej duchowości. Bolałam bardzo nad tym, że po wpisaniu w wyszukiwarkę haseł typu modlitwa czy medytacja, wyskakiwały tylko i wyłącznie „medytacja ajerwudyjska” czy „zen”, a benedyktyni organizowali kursy jogi. Zresztą podobny był profil kursów teologicznych, przynajmniej w wykonaniu niektórych teologów.

Bogactwo duchowości Kościoła Katolickiego

Tymczasem ja jako miłośniczka duchowości karmelitańskiej wiedziałam doskonale, że Kościoł Katolicki ma ogromne zasoby i szereg bardzo atrakcyjnych propozycji dla współczesnego człowieka. To bogactwo może całkowicie zaspokoić jego głód duchowości, bez konieczności do sięgania po praktyki medytacyjne wschodu. Z kolei rozpanoszenie się różnych form New Agu było tylko i wyłącznie powodem wieloletnich zaniedbań Kościoła Katolickiego w zakresie ewangelizacji i przepowiadania Słowa.

Od 2013 roku minęło 6 lat, a tymczasem większość z wymienianych przez mnie form New Agu właściwie zaniknęła. Czy jednak rzeczywiście w 100%?

Czy psychologia jest tylko z jedną odmian New Agu?

Psychologia przeżywa swój rozkwit, cieszy się dużym zaufaniem społecznym, a także autorytetem naukowym. Wydziały polskich uniwersytetów produkują kolejnych psychologów w ilościach hurtowych. Tymczasem, jak się okazuje, poszczególne systemy psychologiczne są oparte na różnych, często ezoterycznych systemach filozoficznych, a nimb naukowości, które je spowija jest w rzeczywistości, TYLKO I WYŁĄCZNIE -MITEM.

Katarzyna Papiernik