„Zasłona Przybytku” czyli Drugiej Świątyni Jerozolimskiej – Herodiańskiej „rozdarła się na dwoje” w chwili śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. (Kurs Palestyna w czasach Jezusa)
Do niedawna nie zdawałam sobie sprawy, z tego, jak ogromna była zasłona oddzielająca Miejsce Święte od Miejsca Najświętszego w Świątyni Herodiańskiej. …
Otóż można ją porównać ze współczesnym 18-piętrowym wieżowcem. Poza tym, jak się okazało, zasłony były dwie, a nie jedna. Pomiędzy zewnętrzną a wewnętrzną zasłoną znajdowała się przestrzeń zwana „Amah traqsin”.
… (L.K. Ritmeyer, The ritual.., s. 25. ) Wyobraźmy więc sobie, jak raz do roku zdejmowało ją równocześnie 300 kapłanów… (Tamże, s. 32).
Zasłona Przybytku w Ewangeliach
Ewangeliści zgodnie relacjonują, że po śmierci Jezusa „zasłona przybytku ” rozdarła się na dwoje, rozdarła się przez środek, z góry na dół (Mt Łk 23,45; Mk 15,38; Mt 27,51). Zasłona przybytku wspominana przez Ewangelistów znajdowała się w Świątyni Jerozolimskiej , tzw. Drugiej, albo Herodiańskiej. Świątynia odbudowana ze szczególnym przepychem, miała być dziełem życia Heroda Wielkiego.
Zasłona w Przybytku Mojżeszowym
Po raz pierwszy w historii Izraelitów zasłona pojawiła się w Przybytku Mojżeszowym, na polecenie dane Mojżeszowi. Miała ona oddzielać Świątynię od Miejsca Najświętszego:
„
źródła:
L. K. Ritmeyer, The wanderings of the Holy Ark, s. 56-72.
L. K. Ritmeyer, The ritual of the temple in the time of Christ, Jerusalem 2002, s. 25, 32.