Bieszczady. Połonina Wetlińska zimą. Video

Bieszczady Rawki 1300 m. n. p. m. 5

Górskie wędrówki zimą po Bieszczadach są o wiele mniej niebezpieczne niżby się wydawało. Obejrzenie Połoniny Wetlińskiej – kolejnych szczytów: Hnatowe Brdo, Osadzki Wierch i Roch w zimowej aurze daje wrażenia całkowicie niezapomniane, które sprawiają, że  chce się tam ciągle wracać.

Taka dawka piękna poraża, aczkolwiek oczywiście konieczne jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zresztą Bieszczadzcy Toprowcy twierdzą, że w Bieszczadach ginie zimą więcej ludzi niż w Tatrach, Dlaczego?

Zasady bezpieczeństwa podczas zimowych górskich wędrówek.

Niemożliwość chodzenia po Bieszczadach zimą bez specjalistycznego sprzętu to mit. A rakiety czasem utrudniają, a czasem pomagają w wędrówce. Oczywiście narty są ciekawą propozycją, Zarówno zjazdówki na niektórych trasach turystycznych, ale też i na wyciągach narciarskich. No i są oczywiście trasy biegowe (np. w Wetlinie). Ja sama całą zimę przechodziłam na poczciwych staromodnych Wojasach, o prawdziwej wojskowej podeszwie służącej za raki… I przyznam, że nie zamieniłabym je na żadne inne. Buty nowej generacji nie mają takiej przyczepności do podłoża, co w Bieszczadach przydaje się i w zimie i w lecie(zwłaszcza w czasie deszczu). Już o bezpieczeństwie w spotkaniach ze żmiją nie wspomnę…