Bieszczady. Wetlina – brama do Bieszczadzkiego Raju

Wetlina to wioska położona na wysokości 700 m. n. p. m. , czyli najwyżej w Bieszczadach Wysokich. Liczy zaledwie około 100 mieszkańców. Obecnie  jest nowoczesną bramą do Bieszczadzkiego Raju –  położoną w samym sercu najpiękniejszych szlaków.

Wetlina – brama do Bieszczadzkiego raju

Tuż nad rozlokowanymi w dolinie zabudowaniami rozciąga się najpiękniejsze Bieszczadzkie pasmo górskie –  Połonina Wetlińska.  Na niej słynne schronisko Chatka Puchatka oraz tuż za nią Połonina Caryńska. Z drugiej zaś strony widoczne jest pasmo Bieszczadów Zachodnich z najwyższym szczytem  Wielką i małą Rawką.

Współcześnie Wetlina jest  nowoczesną bazą wypadową na Bieszczadzkie szlaki, tutaj rozpoczyna się większość  z nich. Bogata oferta noclegowa i gastronomiczna, a także szereg innych atrakcji turystycznych, czyni z Wetliny lokalizację bardzo pożądaną przez turystów.

W przypadku tych najmniej zaludnionych w Polsce gmin odległość ma znaczenie. Warto przypomnieć, że nawet wyprawa do bankomatu może być tu sporym wyzwaniem – najbliższy bankomat znajdziemy w odległości 20 km od Wetliny w gminie Cisna. Tam też znajduje się przychodnia NFZ  oraz apteka, ale do szpitala w Lesku trzeba będzie  pokonać następne 60 km.

Tak więc w przypadku wyboru miejsca na bazę wypadową do górskich wędrówek to Wetlina i jej okolice są najlepszym wyborem.  Jej zaletą są piękne widoki w zasięgu wzroku, bliskość szlaków (nieraz tuż po wyjściu z kwatery), a minusem, (dla niektórych plusem) odległość od zdobyczy cywilizacji.

Wetlina – nazwa i historia

Swoją nazwą Wetlina (Wethlina, Wetłyna)  nawiązuje do  wierzby bądź wethij – słowa stary, starożytny… Z Wetliną związana jest również piękna legenda. 

Wioska ta, sięga swoją historią roku 1580, kiedy to została założona na prawie wołoskim przez właścicieli z rodu Kmitów. Pierwotnie była podzielona na trzy części: Stare Sioło, Zabrodzie i Osada. W okresie międzywojennym w Starym Siole był dwór i młyn, na Zabrodzie cerkiew, a w Osadzie ciągnącej się na przestrzeni 6,5 km aż do Berehów – można było znaleźć pojedyncze gospodarstwa. Bliskie stosunki utrzymywano z wsiami Nova Sedlica i Zboj, zasiedlonymi rusinami (dziś prowadzi do nich szlak „graniczny”).

Wetlina Kamera Internetowa