Bieszczadzkie Zakapiory. Pustelnik Jano

Pustelnik-Jano-zakapiorskie-Bieszczady.

Pustelnik-Jano-zakapiorskie-Bieszczady.

Jedną z najbardziej charakterystycznych osobowości Bieszczadzkich, ZAKAPIORÓW, jest Jan Darecki „Jano” zwany pustelnikiem Jano.

Pustelnik Jano – Życiorys

W wieku 24 lat przerywa studia i z rodzinnego Rzeszowa wyjeżdża w Bieszczady aby realizować swoje nietypowe i szalone marzenia. Pragnie żyć w skrajnej nędzy jako człowiek bezdomny oraz jako pustelnik w lesie poza cywilizacją. Jego  najgłębszym marzeniem jest odnalezienie w swym życiu Boga  żywego i osiągnięcie mistycznego zjednoczenia z Chrystusem.

Te marzenia realizuje w Polańczyku nad Jeziorem Solińskim. Większość czasu spędza w pustelni na modlitwie i kontemplacji  oraz pisaniu książek na tematy bieszczadzkie i mistyczne. Szczególnie zgłębia mądrość św. Jana od Krzyża oraz wschodnio-chrześcijańską  duchowość hezychastyczną.
Jest autorem artykułów mistycznych i ekologicznych.

Pustelnik Jano – działalność artystyczna

W swoim życiu potrafi pogodzić kontemplację z działaniem.  Włócząc się z aparatem fotograficznym po Bieszczadach uwiecznia to co piękne i godne  ocalenia od zapomnienia.  W swoim dorobku artystycznym ma wiele wystaw  oraz pięć albumów o Bieszczadach i jedną bogato ilustrowaną książkę pt. „Bieszczady pustelnika Jano”, w  której przedstawia bieszczadzkie osobowości i ludzi tworzących współczesną kulturę Bieszczadów.  Są wśród nich zakapiorzy, smolarze, rzeźbiarze, malarze, poeci, pisarze…

Bieszczadzkie organizacje

Jano jest również zaangażowany na rzecz  integracji Bieszczadzkiego środowiska. Jest założycielem i liderem Grupy Twórców Bieszczadzkich „Hordowina” skupiającej elitę artystyczną i intelektualną Bieszczad. Integracji służą również organizowane przez niego  Bieszczadzkie Zloty Leśnych Ludzi, zwane potocznie Zlotami Zakapiorów.

(  www.jano.bieszczady.pl/), Zlot Zakapiorów 2010