„Bitwa pod Grunwaldem” w 3D -Tomek Bagiński

bitwa pod Grunwaldem

Tomasza Bagińskiego

i jego dzieła można spotkać na wystawie w Shanghaju. Teraz kolejna odsłona – jak ożywić monumentalne dzieło Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”?

Żyjemy w kulturze obrazkowej.

Dziś Słowa, tego z małej i dużej litery, ani się nie czyta, ani nie szanuje.

Może czas szukać nowych form wyrazu, żeby dotrzeć z głębokimi wartościami , np. patriotycznymi do szerszych mas? Jak się okazuje nowoczesne techniki animacyjne, znane doskonale młodszemu pokoleniu z gier komputerowych, świetnie się sprawdzają również w tej tematyce.

Tomasza Bagińskiego i jego dzieła można spotkać na wystawie w Shanghaju. Teraz kolejna odsłona – jak ożywić monumentalne dzieło Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”?

Krótkie filmy w technice 3D prezentujące „Bitwę„,  wprowadzające w klimat i historię dzieła, będzie można obejrzeć obok rekonstruowanego malowidła już od 20 lipca.

 „Ten projekt to rodzaj interpretacji czyjegoś dzieła. To nie jest ten sam rodzaj wolności, to nie jest ten sam rodzaj zabawy, którą mam robiąc swoje własne rzeczy” – cytuje za reżyserem Polski Instytut Sztuki Filmowej.

– Tak naprawdę chodziło o sam pomysł. Pierwsze uczucie, gdy widzi się ten obraz to się widzi jakąś chmurę chaosu, a później, gdy zaczyna się zdobywać wiedz na temat tego obrazu, ten chaos zaczyna się porządkować. Przyszedł mi do głowy pomysł przetłumaczenia tego obrazu w sposób uporządkowany. Wystarczy rozbić ten obraz i okazuje się, że to ma przestrzeń, nie jest płaskie, ten miecz jest bardziej z przodu, ta osoba jest bardziej z tyłu i wszystko układa się w logiczną całość. I tak, to jest trochę odtwórcze, jest to zadanie głównie techniczne. Ale w wyniku tej pracy powstanie coś zupełnie nowego. Ja sam jestem ciekaw, jak to wyjdzie” – powiedział Bagiński. W prace Muzeum włączony został również kompozytor (także muzyki filmowej) Stanisław Syrewicz.

Obchody rocznicy rozpoczną się 15 maja, podczas Nocy Muzeów i potrwają do końca roku, a film Tomasza Bagińskiego będzie można oglądać w salach Muzeum Narodowego najprawdopodobniej od lipca. (onet.pl).

Trudno przepuścić taką okazję.

Czy to znaczy, że patriota może być też człowiekiem nowoczesnym?

Tu można obejrzeć spot tego dzieła pokazywany podczas Nocy Muzeów w Warszawie.

Spot Bitwy pod Grunwaldem 3D Bagińskiego