Wspólnota Cenacolo – nadzieja dla narkomanów

Wspólnota Cenacolo

daje nadzieję ludziom pogrążonym w nałogach.

 

Niepozorna, wydawałoby się zwykła kobieta. Stała się symbolem nadziei dla setek narkomanów, uzależnionych od alkoholu, erotomanii, a nawet  zmagających się z depresją, czy bulimią. Pomaga, kiedy zawodzi już wszystko: detoksykacja, ośrodki odwykowe, drogie terapie… rzesze specjalistów.

 

Siostra Elwira

sama zetknęła się z nałogiem szukając swojego pijanego ojca na ulicach miasta, wzywana przez sąsiadów. Tamto poczucie wstydu towarzyszyło jej, kiedy znacznie później jako szczęśliwa siostra zakonna widziała na ulicach twarze samotnych młodych ludzi z pustką w oczach. I tych oczu nie mogła zapomnieć.

Siostra Elwira Petrozzi, która w 1983 roku założyła w Saluzzo we Włoszech pierwszy dom dla Wspólnoty, tłumaczy że „Cenacolo” (z włoskiego „Wieczernik”) oznacza bycie z Panem.

„- Bo to właśnie Bóg układa dla każdego z nas najwspanialszy scenariusz życia – podkreśla. – On najlepiej wie, czego potrzebujemy. On także jest najlepszym psychologiem i najlepszym lekarzem. Ci, którzy są w Cenacolo dwa, trzy lata, zaczynają rozumieć te słowa. Zapytani o program Wspólnoty, z przekonaniem odpowiadają, że każdy z nich zdobywa go na kolanach.”

Program życia wspólnoty Cenacolo, nie uwzględnia pomocy psychiatrów i psychologów. Jest to proste życie we wspólnocie, w oparciu o modlitwę i ciężką pracę. Nowym adeptom pomagają starsi koledzy – trzeci rok formacji poświęcony jest służbie młodszym stażem.

Spotkanie z Bogiem, modlitwa, ewangelizacja, przebaczenie, praca i przyjaźń, dzielenie się, nauka języków obcych, zajęcia sportowe, muzyka, śpiew, taniec, teatr, pantomima, nagrywanie płyt CD i DVD, rękodzieło artystyczne, uprawy przypraw, warzyw, owoców – to terapia, w której wspólnota przywraca młodym ludziom sens istnienia. Życie w CENACOLO jest pełne światła i radości. Wiodący dom Wspólnoty (centrala) znajduje się na wzgórzach Saluzzo w prowincji Cuneo w północnych Włoszech.

Wyleczalność około 80% jest szokująca dla tradycyjnych terapeutów. Do drzwi domów wspólnoty pukają wierzący i niewierzący, a do modlitwy nikt nie jest zmuszany – zawsze można ją zamienić na pracę. Młodzi ludzie, którzy uczą się nowego życia w oparciu o Boga, nabywają wielu cennych umiejętności przydatnych w późniejszym życiu.

Wspólnota Cenacolo w Polsce

posiada pięć domów – m. in. Giezków k/Koszalina i Jastrzębia Zdrój. Dziwne jest tylko to, że jak do tej pory tak mało ośrodków terapeutycznych w Polsce, szkół i innych placówek pomagających rodzinie wie o ich istnieniu. Cenacolo promuje swój ośrodek poprzez publikację pozycji książkowych, wystawianie spektakli teatralnych, musicali (z udziałem nawet ponad stu aktorów).. Ponadto jej członkowie jeżdżą zawsze ilekroć są zaproszeni dając świadectwo i opowiadając o życiu wspólnoty.  

Dziwne jest tylko to, że jak do tej pory tak mało ośrodków terapeutycznych w Polsce, szkół i innych placówek pomagających rodzinie wie o istnieniu tej wspólnoty. Cenacolo promuje swój ośrodek poprzez publikację pozycji książkowych, wystawianie spektaklów teatralnych, musicali (z udziałem nawet ponad stu aktorów).  Ponadto jej członkowie dają świadectwo zawsze, ilekroć są zaproszeni.

Puściłam wodze wyobraźni. A gdyby tak… Zorganizować szereg spotkań informacyjnych o wspólnotach Cenacolo we wszystkich polskich parafiach: tak, żeby w KAŻDEJ z nich WIERNI DOWIEDZIELI SIĘ O NADZIEI DLA NARKOMANÓW.

Żeby każda rodzina dotknięta narkomanią i alkoholizmem mogła znaleźć pomoc. TAK NIEWIELE TRZEBA. Spotkanie można umówić dzwoniąc na numer telefonu: 698780235.

  A gdyby tak… http://www.nie-narkotykom.sos.pl/