Jezioro Solińskie

Bieszczady

Jezioro Solińskie

to malownicze jezioro górskie w środku najpiękniejszych polskich gór – Bieszczadów.

Solina – zbiornik retencyjny

Jest to unikatowy na skalę Polski, olbrzymi zbiornik  retencyjny zatapiający dawną wieś Solina, o powierzchni  ok. 22 km² i największej w Polsce pojemności (472 mln m³). Jezioro ma bardzo rozwiniętą linię brzegową (ok. 166 km przy średnim stanie wody z lustrem na poziomie 420 m n.p.m.), z licznie występującymi zatoczkami – ujściami strumieni. Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m przy zaporze. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 200 MW.

Ciekawostka o zaporze Solińskiej

Zapora Solińska jest jedną z największych atrakcji turystycznych Polski, przyciąga też corocznie około 20 tys. turystów, co jak na specyfikę bieszczadzkich, najmniej zaludnionych gmin w Polsce, jest liczbą ogromną. Prawdziwi miłośnicy Bieszczadów(ta forma językowa jest dopuszczalna i stosują ją najczęściej rdzenni mieszkańcy Bieszczad), kochający ich unikatowy, dziki klimat, dystansują się od Solińskiego turystycznego zamętu i całego otaczającego ją POP.

Bieszczadzkie ideały

Prawdziwy ideał Bieszczadzkiego turysty, hołubiony  po  drugiej stronie Bieszczadzkiej pętli w Bieszczadach Wysokich, jest to bowiem typ twardego trapera nie tęskniącego za zdobyczami cywilizacji, z lubością zapuszczającego się w dzikie trasy pełne groźnego zwierza takiego jak niedźwiedzie i wilki,  a także jadowite żmije.

Rdzenni mieszkańcy Bieszczad Wysokich mówią więc o samej Solinie z odcieniem nieskrywanej pogardy….

Piękno jeziora Solińskiego – Dzikie Bieszczady

Aczkolwiek nie znajdziesz tam w sezonie upragnionej Bieszczadzkiej ciszy, to jednak nic nie jest w stanie umniejszyć uroku tego dzikiego jeziora w samym środku Zewnętrznych Karpat Wschodnich, do których należą polskie Bieszczady zachodnie. Znajdziesz tam mnóstwo malowniczych zakątków i zatoczek, z panoramą Bieszczad Wysokich, nieziemsko piękną aurą lasów liściastych szczególnie w jesiennej porze, a także szeroką gamę klasycznych atrakcji turystycznych pozwalających na niekoniecznie aktywny wypoczynek.