Andrzej Bargiel. Zjazd na nartach z K2. Rodziny wielodzietne wychowują ludzi sukcesu.

Andrzej Bargiel

zdobył szczyt K2 i zjechał z niego na nartach. Jest pierwszym człowiekiem w historii, który tego dokonał. Ma 10-oro rodzeństwa – rodziny wielodzietne wychowują ludzi sukcesu:

Rodziny wielodzietne wychowują ludzi sukcesu

Umiejętność współdziałania w grupie, odpowiedzialność, rywalizacja, tych umiejętności uczy się dziecko, które ma dużo rodzeństwa- a ile potem jest kontaktów i znajomości…  „Kiedy miałem 15 lat, mój starszy o 12 lat brat ściągnął mnie do siebie do Zakopanego. Uprawiał narciarstwo wysokogórskie i należał do reprezentacji kraju. Pokazał mi narciarstwo skitourowe. Jeden raz spróbowałem, za drugim razem już wziąłem udział w zawodach w Białce Tatrzańskiej. Miałem za duże buty po bracie, jakieś przypadkowe narty. Jeszcze nie do końca kumałem, jak się obchodzić z tym sprzętem, ale wystartowałem i zająłem wtedy siódme miejsce. Postanowiłem, że zostanę skialpinistą i zacząłem biegać. Nawet sprzętu jeszcze wtedy nie miałem, a już wiedziałem, co chcę robić w życiu. Byłem bardzo zacięty”.

Andrzej Bargiel – mistrz skialpinizmu

W 2007 r. zdobył  mistrzostwo Polski w narciarstwie wysokogórskim. Potem były nagrody na najbardziej prestiżowych światowych zawodach skialpinizmu na świecie. W roku 2010 pobiegł  (bez nart) na szczyt góry Elbrus (5642 m n.p.m.) i ustanowił  nowy rekord świata. Pokonał Śnieżną Panterę, czyli zdobył pięć najwyższych szczytów na terenie byłego Związku Radzieckiego. Uczynił to w rekordowym tempie, bijąc osiągnięcie Denisa Urubki, który w światowym himalaizmie jest legendą. W niedzielę 22 lipca  zdobył szczyt K2 (8611 m) w Karakorum, będący druga co do wysokości górą świata i jako pierwszy człowiek na świecie zjechał na nartach do podstawy góry. 

Dzieli się  z nami oszałamiającym filmem z tego zjazdu.

Katarzyna Papiernik