Ewa Kopacz, dinozaury i Freud

kopacz i dinozaury

Po lapsusie językowym pani Premier Ewy Kopacz dotyczącej dinozaurów  pojawił się kolejny : o przejęzyczeniach freudowskich

Nic dziwnego, że młody człowiek, zmuszany przez sytem (Bogu niech będą dzięki), do przyswajania dużych ilości wiedzy, GORSZY się tym, że jeden z czołowych polskich polityków  popełnia błędy na tak elemantarnym poziomie. Bo oczywiście indukuje to kolejne pytania: jak osoba o tak niskim potencjale może sprawnie zarządzać całym Państwem?

Przypomnijmy całą wypowiedź Pani Premier. 

Wypowiedź Pani premier Ewy Kopacz o dinozaurach

Pani Ewa Kopacz i Freud

Nie dosyć jednak lapsusów czołowego polityka PO, mamy bowiem kolejną wypowiedź sprostowanie.

Ewa Kopacz i dinozaury
Wypowiedź premier Ewy Kopacz na twitterze jako komentarz do zaistniałego hejtu.

Wygląda to tak, że powodów do śmiechu będzie więcej. Dinozaury dinozaurami, w powyższym wpisie znajdujemy jednak zagadkową wzmiankę o pomyłce Freudowskiej, która rzekomo miała coś wspólnego z zakupem książki o dinozaurach dla wnuka.

Spróbujmy nadążyć za tym tokiem rozumowania.

Freud był twórcą teorii filozoficznej, która z czasem przekształcona została w system psychologiczny, bazujący na redukcjonistycznej antropologii sprowadzającej całą treść życia psychicznego do potrzeb seksualnych. W tym kluczu skonstruował też pojęcie zaburzenia psychicznego ( w tym nerwic), których podłożem było sublimowanie i wypieranie potrzeb seksualnych do podświadomości. Remedium na te zaburzenia z kolei, według Freuda, było , ustabilizowane i satysfakcjonujące życie seksualne.

Czym więc były tak zwane „Freudowskie pomyłki”?

Lapsusami językowymi, które wydobywały do świadomości rzekomo ukrytą w podświadomości treść będącą wynikiem wyparcia potrzeb seksualnych. Byłaby to więc pomyłka o konotacji seksualnej, kiedy na przykład ….

Jakby powiedzieli wyznawcy psychoanalizy, przejęzyczenia freudowskie pokazują nasze ukryte ja, które w sposób dowolny można interpretować.

Freud

Zobacz wpis

Tymczasem w wypowiedzi Pani Kopacz mamy przypuszczalnie do czynienia z pomyłką wynikającą najprawdopodobniej z faktu oglądania razem z wnukiem serialu The Flinstons , albo może Parku Jurajskiego?

Sformułowanie o przejęzyczeniu freudowskim w kontekście zakupu książki też nie jest szczególnie fortunne…

 Katarzyna Papiernik

Strasznie dawno temu z
żyly sobie dinozaury…

Katarzyna Papiernik