Prymas. Trzy lata z Tysiąca. DVD

Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński

Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński

Prymas z Komańczy DVD

Na stolicy piotrowej zasiada papież Polak, którego Maryjność wyrasta z gleby walki Polskiego Episkopatu o wolność Kościoła i Narodu,  z heroicznego zawierzania Prymasa Tysiąclecia wszystkiego aż do męczeństwa Jasnogórskiej Pani.

Okazało się, że Jasna Góra jest wewnętrznym spoidłem życia Narodu, jest siłą, która chwyta głęboko za serce i trzyma Naród w pokornej a mocnej postawie wierności Bogu, Kościołowi i jego Hierarchii. Dla wszystkich nas była to wielka niespodzianka, że potęga Królowej Polski jest w Narodzie aż tak wspaniałaOto Matka Twoja, s. 359; Wszystko postawiłem na Maryję, s. 133-134.
Jan Paweł II- Totus Tuus. 

„Nie byłoby tego papieża, gdyby nie było tego Prymasa”- mówił Jan Paweł II zaraz po wyborze. Pięknie oddaje to pomnik postawiony na dziedzińcu KULu. Połączenie dwóch duchowych gigantów w geście wzajemnego poddania – pamiętna scena homagium – Największego Papieża i Największego Prymasa.

Homagium Prymasa Tysiąclecia

Homagium Prymasa Tysiąclecia

W czasie wizyty ad limina apostolorum papież Jan XXIII zapytał jak to jest możliwe, że kościół w Polsce jako jedyny z bloku komunistycznego zachował niezależność. I odpowiedział, że zawdzięczamy to przelanej krwi męczenników i szczególnej opiece Matki Bożej nad Narodem.
„Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam” –  Myśląc Ojczyzna (Karol Wojtyła).
Polska powojenna to czas, kiedy Kościół i Naród były tak ściśle połączone jak dwie złożone w geście modlitwy dłonie.
Czy jest to możliwe również teraz?

Prymas. Trzy lata z Tysiąca

Prymas. Trzy lata z Tysiąca

Prymas z Komańczy DVD

Polecam najnowszy film przedstawiający najbardziej dramatyczny rok z posługi Prymasowskiej kard. Wyszyńskiego. Ale jak to zwykle bywa, zarazem płodny. To czas napisania ślubów Jasnogórskich, a także piękna postać Marii Okońskiej, żyjącej wciąż w Choszczówkowskich lasach, założycielki Prymasowskiego Instytutu i bliskiej współpracownicy Prymasa. Można tam zwiedzić pokój Prymasa i pamiątki po nim, posłuchać wspomnień… (Choszczówka pod Warszawą  – Instytut Matki Bożej Królowej Polski).
Z tej gleby wyrastamy…

Doskonała obsada i dramatyczna fabuła oddają klimat tamtych lat. Skłaniają do refleksji…

Reżyseria: Paweł Woldan

Produkcja: 2009

Występują:

Artur Barciś , Anna Cieślak , Ewa Dałkowska , Adam Ferency , Józef Fryźlewicz , Krzysztof Globisz , Jerzy Grałek , Anna Grycewicz , Marek Kępiński, Dominika Kluźnia , Radosław Krzyżowski , Olgierd Łukaszewicz , Jan Monczka , Paweł Nowisz , Piotr Pilitowski , Dorota Pomykała , Magdalena Różczka , Henryk Talar , Bartek Topa