Sława i chwała – filmowa epicka opowieść o wolności

„Sława i chwała”

to filmowa historyczna epopeja, obok której nie można przejść obojętnie.  Epitafium polskiej kultury XIX wieku obrazuje burzliwe dzieje dochodzenia do polskiej wolności w latach 1914-1947.

Sława i chwała –  podłoże historyczne

 

Bardzo głośna niegdyś powieść Jarosława Iwaszkiewicza pod tym samym tytułem obejmuje  wielkie zakręty historii: zaczyna się na Ukrainie w latem roku 1914, a kończy w roku 1947.  Obejmuje  więc zarówno pierwszą jak i drugą wojnę światową, uczestniczymy w rewolucji październikowej, w Bitwie Warszawskiej, ale też i  przewrocie majowym i polskim państwie podziemnymPowstaniu Warszawskim. Podglądamy bohaterów kilku rodzin, magnackich i chłopskich, których losy splatały się w tych burzliwych czasach, czyniąc ich równymi wobec śmierci, ale też  z magnatów czyniących nędzarzy a  ubogich wynosząc na szczyty życia społecznego.

Chwała i sława – wątki miłosne

 

Sława i chwała , zarówno powieść jak i ekranizacja, jest przede wszystkim epitafium polskiej i po trosze europejskiej kultury. Nie brakuje  w niej jednak również burzliwych wątków miłosnych, bolesnych wyborów moralnych, zdrad i tragedii.

Jak bogaty historycznie i kulturowo był to czas, trudno już dzisiejszemu konsumentowi pop kultury i mieszkańcowi globalnej wioski sobie wyobrazić. Tym bardziej powinniśmy z tej historii czerpać pełnymi garściami.

Chwała i Sława – obsada

Polską ekranizację w reżyserii Kazimierza Kutza  odzyskaliśmy dzięki Rekonstrukcji Cyfrowej i jesteśmy za to bardzo jej twórcom wdzięczni.  Plejada gwiazd: m. in. Michał żebrowski, Joanna Szczepkowska, Mariusz Bonaszewski, Piotr Adamczyk, Jan Frycz gwarantują wysoką jakość artystyczną.  Wyrafinowane i wyraźnie zarysowane portrety psychologiczne postaci (najprawdopodobniej mające rzeczywiste pierwowzory) zostały odtworzone  w sposób niebanalny i nietuzinkowy.

Ten serial to prawdziwa uczta, domagająca się nawet kilkukrotnego obejrzenia. W roku odzyskania 100-lecia niepodległości z pewnością jest to pozycja OBOWIĄZKOWA. Dostępny na VOD.TVP.PL

 

Katarzyna Papiernik