Betlejem
to miejsce, w którym znajduje się grób Racheli, żony Jakuba. Tu rozgrywa się historia Rut Moabitki. To także miejsce narodzin Dawida, i jego namaszczenia na króla, ale przede wszystkim Betlejem jest miejscem narodzenia Mesjasza.
Betlejem – miasto Dawidowe
Betlejem w języku hebrajskim oznacza „Dom chleba”, a w arabskim „dom mięsa”. Nazywany także „Efrata” (urodzajny) oraz „miastem Dawidowym”, bo tam urodził się Dawid i został namaszczony na króla Izraelskiego.

Grób Racheli
Betlejem znajduje się w odległości około 10 km od Jerozolimy. Położone jest na zboczu skalistego wzgórza ok. 770 p. m. n. p. m. Pierwsza wzmianka biblijna o tej osadzie związana jest z Rachelą – umiłowaną żoną Jakuba, która zmarła w drodze i została pochowana w Betlejem
W Betlejem toczy się najistotniejsza część akcji wspaniałej Księgi Rut, która jest nowelą historyczną, ukazującą postać Rut Moabitki, która poprzez małżeństwo z Boozem weszła do genealogii Dawida oraz Jezusa.
Betlejem – miejsce namaszczenie Dawida na króla
Betlejem jest również miejscem, w którym Dawid został namaszczony na króla. Wzmianka o tym znajduje się w pierwszej księdze Samuela (1 Sm 16,1-13).
Jest z tym związana również ciekawa historia.
Miejsce namaszczenia Dawida na króla wskazała pierwsza palestyńska święta – mistyczka – Mała Arabka, czyli św. Maria od Jezusa Ukrzyżowanego OCD. Miało to miejsce w czasie, kiedy wraz ze swoimi towarzyszkami zakładała klasztor w Betlejem. I właśnie na grocie, w której namaszczony został Dawid zbudowany jest klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych w Betlejem.
Kształtem budowla nawiązuje do symboliki Wieży Dawidowej, co czyni ją wyjątkową, gdyż jest ona jedynym na całym świecie okrągłym klasztorem karmelitanek bosych. (siostry mówiły mi, że trudno się przyzwyczaić do celi, w której nie ma ani jednego kąta prostego).

Wieża Dawidowa- Klasztor Karmelitanek Bosych betlejem
Współcześnie klasztor i pamiątki po św. Arabce są dostępne dla zwiedzających, sama grota znajduje się jednak na terenie klauzury.
Betlejem – miejsce narodzenia Mesjasza
Prorok Micheasz, zapowiadając przyszłego Mesjasza, podaje miejsce Jego narodzenia. W proroczej wizji i świadomości narodu, Betlejem jest więc miastem wybranym, oczekującym czasu swojego nawiedzenia
Zapowiedź wypełniła się,
Łukasz Ewangelista precyzuje, że
Protoewangelia Jakuba wskazuje więc jako miejsce narodzenia Jezusa jedną z wielu grot skalnych, znajdujących się w okolicach „Domu Chleba”. Prawdopodobnie służyły one pasterzom i ich trzodom za schronienie.
Istnieje jednakże jeszcze inna teoria wśród biblistów; suponują oni, że poród mógł mieć miejsce w jaskini, która stanowiła dolną część jednego z Betlejemskich domostw.
Betlejem: Bazylika Grobu Pańskiego

Bazylika Bożego Narodzenia – Betlejem
Dziś na miejscu groty, w której według tradycji narodził się Jezus, znajduje się Bazylika Bożego Narodzenia. Miejsce to, otoczone czcią przez pierwszych nawróconych Żydów, zostało sprofanowane w kolejnych wiekach przez kult Adonisa. Uhonorowanie Groty Narodzenia świątynią nastąpiło dopiero po edykcie Mediolańskim, w 326r. n. e., za sprawą świętej Heleny, matki Konstantyna Wielkiego.
Katarzyna Papiernik Źródła: W Ojczyźnie Chrystusa, Kraków 2009, s. 66-81. Karmel w Ziemi Świętej, Kraków 2000. I wiele innych...